Lisans tamamlama

Anestezi Teknikerlerinin büyük bir heyecanla beklediği lisans tamamlama istekleri gerçekleşiyor

Bu konuda somut adımlar atılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı lisans tamamlama ile ilgili  Erzurum Atatürk Üniversitesi  ve Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ile protokol imzaladı. Bu protokol doğrultusunda biz Anestezi Teknikerlerinin lisans eğitimini hemşirelik bölümünde tamamlayabileceği duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan’ın lisans tamamlama ile ilgili yaptığı açıklamada; “ Bildiğiniz gibi hemşirelik ve ebelik için daha önceden lisans tamamlama verilmişti. Yeni süreçte, hemşire ve ebelerin dışında da laboratuvar teknisyeninden tutun tüm sağlık mensuplarının lisans tamamlamasına fırsat oluşturmak istiyoruz. Bunun için üniversitelerle uzaktan eğitim ve açık eğitim olmak üzere iki modülü görüştük. Üniversiteler de bunun alt yapısını oluşturuyorlar. Lisans için gerekli hazırlıkların tamamlandığı üniversitelerde bu yıl eğitim alma imkânı olabilecek. Protokol yapmak isteyen tüm üniversitelerle işbirliğine hazırız” diyerek atılan somut adımlar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği olarak Anestezi Teknikerlerinin lisans eğitiminin Hemşirelik bölümünde tamamlamasına olumlu bakmıyoruz. Anestezi Teknisyenlerine verilen 2 senelik eğitimin yetersiz olduğunu savunuyor, eğer Anestezi Teknikerlerine lisans tamamlama hakkı verilecekse yeniden düzenleme yapılıp Anestezi Teknisyenlerine verilecek olan eğitimin 2 senelik değil 4 senelik olmasını beklemekteyiz.

Sağlık Bakanlığının gelecek günlerde yapacağı açıklamaları yakından takip edeceğiz ve siz kıymetli Anestezi Teknisyen ve Teknikerlerine bu konu hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapacağız.

Saygılarımla

Mert BARUT

Anestezi Teknikeri

Konuyla ilgili haber linkleri

http://www.medihaber.net/2013/07/17/saglik-bakanligindan-lisans-tamamlama-aciklamasi/

http://www.medihaber.net/2013/07/13/lisans-tamamlamada-surec-nasil-isleyecek-iste-lisans-tamamlanacak-tum-bolumler

http://www.medihaber.net/2013/07/09/iste-bu-onlisans-mezunu-saglikcilara-lisans-tamamlama-geliyor/

 

 

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest